Poradnik

Poradnik pogrzebowy krok po kroku

W tych trudnych chwilach utraty bliskiej osoby warto skorzystać z pomocy sprawdzonego zakładu pogrzebowego, który zajmie się profesjonalnym przetransportowaniem ciała oraz pomoże w organizacji ceremonii pogrzebowej. Świadomość, że istnieje wsparcie i gotowe procedury, może złagodzić ciężar podejmowania decyzji i mierzenia się z formalnościami w tym wyjątkowo trudnym okresie. Prosimy o skorzystanie z całodobowych numerów telefonów 669 000 350 oraz 669 000 450.

Przygotowaliśmy krótki przewodnik pogrzebowy, który pomoże Państwu zrozumieć, co należy zrobić na samym początku.

Karta zgonu: W pierwszej kolejności konieczne jest uzyskanie KARTY ZGONU. To fundamentalny dokument, uprawniający do wszelkich formalności związanych z pogrzebem, w tym do odbioru ciała zmarłego z miejsca zgonu.

Kto wydaje kartę zgonu? Karta Zgonu jest wystawiana przez lekarza, który stwierdził zgon. Może to być lekarz rodzinny lub też lekarz z pogotowia ratunkowego.

Akt zgonu: W przypadku zgonu, konieczne jest uzyskanie AKTU ZGONU, który wydaje Urząd Stanu Cywilnego, właściwy dla miejsca zgonu. Ważne jest, aby zgłosić śmierć w ciągu 3 dni od otrzymania KARTY ZGONU.

Dokumenty niezbędne do wyrobienia aktu zgonu:

W celu otrzymania aktu zgonu niezbędne są:

  • Karta Zgonu,
  • Dowód tożsamości zmarłej,
  • Dowód tożsamości zgłaszającej zgon/pokrywającej koszty pogrzebu.

JEŻELI ZGON NASTĄPIŁ W DOMU: Należy wezwać lekarza rodzinnego lub, w nocy, zadzwonić pod 112. Przybyły lekarz po stwierdzeniu zgonu wystawia kartę zgonu, która jest podstawą do przewiezienia ciała zmarłego do chłodni.

JEŻELI ZGON NASTĄPIŁ W SZPITALU, HOSPICJUM, DOMU OPIEKI: W szpitalu kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący lub dyżurny.

KONTAKT Z ZAKŁADEM POGRZEBOWYM: Po uzyskaniu KARTY ZGONU należy skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym. Jeśli wybrali Państwo Zakład Pogrzebowy K&M Miszczyszyn – prosimy o skorzystanie z całodobowych numerów telefonów 669 000 350 oraz 669 000 450.